Koupě zvířete - pokud jste pevně přesvědčeni že zvládáte ,,drobný nepořádek,, ze sena,činčilích bobků a pilin který je třeba denně uklízet,pokud Vám nevadí že Váš nový miláček v noci začíná žít a nejraději hlodá na co ve své ubikaci přijde a že je to vcelku dost slyšet v nočním tichu:) a pokud máte dost trpělivosti a klidu na to aby jste čekali až si Vaše činčila zvykne a přestane se bát.... A hlavně víte že tento hlodavec se dožívá v zajetí až 20 let a jste po dobu jeho života za něj zodpovědní - pak si ji kupte,dostaňte darem nebo zachraňte z utulku či nalezenou. Začala jsem stejným způsobem . U jedné zachráněné činčily. Nelituji,i když jsou chvíle kdy se tluču do hlavy proč jsem s těmihle zvířátky vůbec začala:). Jsou návyková,máte potřebu jich mít víc a víc,a kdo jim jednou propadl,asi u nich zůstane už ,,nafurt,,:). Takže i Vám přeji aby Vás očarovali jako mě a spoustu jiných ,,činčilářů,,:))..
Nejlépe je koupit zvíře u ověřeného chovatele,za mě spíše malochov než velký. Je tam větší pravděpodobnost že se chovatel má čas svým zvířatům jednotlivě věnovat. I když upřímně,činčily si asi nejvíce cení svého klidu a parťáka stejného druhu.
Pokud kupujete miminko,berte spíše starší.Alespoň 3 měsíce věku,s váhou minimálně 300g. Čím je starší a těžší tím bude odolnější a v menším stresu v novém domově.
Pokud je to jen trochu možné,volte zvířata dvě,ať nejsou stresována samotou. Vy jim kamaráda činčilu nenahradíte. Neumíte se stulit na poličce,hlodat klacek a nevoníte jako činčila:).
Dobrý chovatel Vám ve všem poradí,dá domů krmivo na které je prcek zvyklý a zůstane s Vámi v kontaktu kdykoliv budete potřebovat radu či pomoc.
Jestli smím radit,nechovejte mladé. Kupte si dvě myšky /časem možná i víc:)/ stejného pohlaví a pozorujte jejich hry a život,učte je jak chodit na zavolání do klece,atd. Vy i ony budete mít větší radost ze sebe navzájem a odpadnou Vám starosti s těžkým porodem samičky:(,neprospívajícím miminkem či jeho úmrtím:( a v neposlední řadě Vám odpadne starost s hledáním nových domovů které by jste si pro své prcky představovali:(. O nutnosti odstavovat od sebe páry aby samice nerodila a nevyčerpala se až k smrti ani nemluvím:(.
Chov činčil není o ekonomických výhodách,nebudete ani ,,šul nul,,. Pokud jim budete chtít dát vše co potřebují,prostor,vitamíny,kvalitní ranule,podestýlku,seno atd.,budete platit mnohem více než inkasovat:).
Bohužel v ČR se poslední roky rozmohlo doslova množení těhle úžasných zvířat bez ohledu na kvalitu a zdraví:(.
Činčilu koupíte i ve Zverimexu,bohužel:(. Tam správné rady až na malé výjimky nedostanete,spíše naopak. Ale co je horší,je malá pravděpodobnost že se dozvíte zda je zvíře zdravé,jak je staré a jaký má původ. Pokud přeci jen chcete pomoct ,,myšce,, právě odtud /i když ji okamžitě nahradí jiná:(/pak dávejte pozor aby mělo zvíře jasné oko bez výtoku a hnisu,čistý řitní otvor,bylo pohyblivé,ne apatické a nebylo vychrtlé. I tak je možné že je nemocné anebo onemocní po příchodu domů ale alespoň tyto příznaky eliminujte.
Záchrana zvířete odkudkoliv je jiná kapitola. Tam řešíme pomoc,vše ostatní je podružné.
BYDLENÍ PRO ČINČILU:
Ubikace pro činčily musí být prostorné,jakou největší si můžete domů pořídit /prostor v bytě atd./ takovou kupte nebo vyrobte.
Jsou to zvířata která mají ráda pohyb,skákání,jsou přirozeně zvědavá a uvítají hrubé větve na lezení,tunely,domky,hamaky,spoustu poliček.Pozor na rozmístění poliček aby nebyly v ubikaci příliš od sebe kvůli pádu. Je dobré se inspirovat u jiných kteří už mají ubikace funkční doma:).
Za mě ideál rozměry . Délka 160cm,výška 100 až 120cm. Hloubka 55 až 60cm.
Někteří chovatelé argumentují tím že velká ubikace znamená pro činčilu příliš pohybu a nebude přibírat a růst. Nesmysl. Činčila,která má geneticky předpoklad pro mohutnou stavbu těla a bude mít kvalitní stravu a dost pohybu,bude spokojená,zdravá a poroste jak má.
Klece kožkařského typu se bohužel opět začaly objevovat i u vyhlášených chovatelů u nás:(( míry 100cm x 50cm na výšku které je ještě možno rozdělit napůl je naprosto nevhodné a pokládám to za týrání:(.
KRMENÍ ČINČILY:
Základ jídelníčku činčily je kvalitní seno a velmi kvalitní granule určené výhradně pro tyto hlodavce.Samozřejmě denně čerstvá odstátá voda.Milují i bylinky /ve velmi malém množství/ vždy usušené ne čerstvé.
2x týdně můžete podat pár kousků GOJI, nebo 2x týdně po hrozince. Ne víc,jsou sladké,zničíte zuby a ubližujete ledvinám.
KOUPÁNÍ:
Činčily milují písek speciálně určený k jejich koupání. NIKDY VODA!! Prochladly by a s velkou pravděpodobností uhynuly:(
PÉČE O TĚLO:)
Výhoda držení těchto roztomilých hlodavců je v jejich absolutní nenáročnosti. Nemusíte je česat pokud nenavštěvujete výstavy:). Nestříhá se jim nic,ani drápy ani kožich. Potřebují akorát písečnou lázeň klidně každý den a s tou si vystačí. Písek je speciální,přímo pro účel koupání.